SIEA predĺži platnosť poukážok viac ako dvojnásobne

Žiadosti o poukážky na inštaláciu tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu z projektu Zelená domácnostiam bude možné podávať od pondelka 16. mája 2022 od 15.00 h. Platnosť nových poukážok Slovenská inovačná a energetická agentúra predĺži viac ako dvojnásobne.

„Spolu 15 miliónov eur budú môcť domácnosti tento rok využiť na inštaláciu tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu. Verím, že vďaka tomu, že sme vyčlenili väčšiu sumu iba na dve zariadenia určené na zabezpečenie vykurovania, budú môcť podporu získať všetci záujemcovia ešte pred zimnou sezónou,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Žiadosti bude možné podávať od pondelka 16. mája 2022 od 15.00 h do vyčerpania vyčlenenej sumy, maximálne do konca mája 2022. Poukážky bude SIEA vydávať priebežne pre všetky registrované žiadosti, v pracovné dni o 11.00 h.

„Keďže je vzhľadom na aktuálne okolnosti dostupnosť zariadení obmedzená, budú poukážky platiť minimálne do konca roka 2022, aby mali domácnosti dostatok času na zabezpečenie inštalácie. Celkovú platnosť poukážok predĺžime z troch na osem mesiacov, počas ktorých majú zhotovitelia zariadenie nainštalovať a zaslať SIEA žiadosť o preplatenie poukážky,“ vysvetlil generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Podľa množstva nevyužitých prostriedkov bude zrejmé, koľko voľných financií bude z projektu Zelená domácnostiam k dispozícii pre solárne kolektory a fotovoltické panely.

„Nie je to posledná podpora pre domácnosti v tejto oblasti. V Programe Slovensko, ktorý sa momentálne pripravuje, je vyčlenených na zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie ďalších vyše 100 miliónov eur. Časť prostriedkov budú môcť využiť aj domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja. Ďalšie príspevky pre domácnosti určené na obnovu rodinných domov vrátane zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú k dispozícii už tento rok z projektu Obnov dom z Plánu obnovy,“ zdôraznil P. Blaškovitš.

Podpora zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach je z európskych a štátnych prostriedkov k dispozícii od roku 2015. Z Operačného programu Kvalita životného prostredia bolo doteraz prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam podporených 36 000 inštalácií sumou 76 miliónov €.

 

Súvisiace:

Záznam z tlačovej konferencie je k dispozícii na FB stránke SIEA 

Vytlačiť