Prostredníctvom národných projektov Zelená domácnostiam a Zelená solidarita sú v rokoch 2023 až 2029 podporované inštalácie zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach vo všetkých regiónoch Slovenska.
Národné projekty, ktoré administruje Slovenská inovačná a energetická agentúra, sú financované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Programu Slovensko.
Zelená domácnostiam
V projekte Zelená domácnostiam je na poukážky vyčlenených 107,7 milióna eur z európskych a národných zdrojov. Domácnosti sa môžu uchádzať o podporu na inštaláciu tepelných čerpadiel, fotovoltických panelov, slnečných kolektorov, kotlov na biomasu a veterných turbín. Domácnosti, ktoré budú inštalovať bezemisné zariadenia v oblasti s riadenou kvalitou ovzdušia a tiež domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, budú zvýhodnenené zvýšením základnej sadzby podpory o 15 %. Poukážka môže pokryť 50 % oprávnených výdavkov na kúpu a inštaláciu zariadenia.
Zelená solidarita
V projekte Zelená solidarita je pre nízkopríjmové domácnosti na poukážky vyčlenených 28,4 milióna eur z európskych a národných zdrojov. Domácnosti sa môžu uchádzať o podporu na inštaláciu fotovoltických panelov, slnečných kolektorov a kotlov na biomasu. Domácnosti, ktoré splnia podmienky, budú zvýhodnené zvýšením základnej sadzby podpory o 80 %. Poukážka môže pokryť 90 % oprávnených výdavkov na kúpu a inštaláciu zariadenia.
Inštalácie sú umožnené od 30.10.2023
Poskytovanie pomoci sa v projektoch riadi Všeobecnými podmienkami podpory. Podporované sú zariadenia, ktoré sú nainštalované po 30.10.2023. Registrácia žiadostí o poukážky je otvorená, inovovaný informačný systém na podávanie žiadostí, ktorý zohľadňuje aktuálne podmienky podpory, bol sprístupnený 29.4.2024.
Tisícky podporovaných zariadení
Finančné príspevky bude možné využiť na inštaláciu zariadení, ktoré splnia technické a environmentálne požiadavky a budú uvedené v zozname oprávnených zariadení v čase podávania žiadosti o preplatenie poukážky. Registrácia zariadení prebieha od augusta 2023. Zoznam zariadení SIEA priebežne dopĺňa.
Registrácia zhotoviteľov je otvorená
Podporované inštalácie môžu zabezpečovať zhotovitelia, ktorí so SIEA podpíšu zmluvu o preplácaní poukážok. Výzvu na registráciu oprávnených zhotoviteľov SIEA zverejnila 30.10.2023. Zoznam oprávnených zhotoviteľov je zverejnený a je priebežne aktualizovaný.
Cieľom je znižovanie emisií skleníkových plynov
Projekty Zelená domácnostiam a Zelená solidarita sú v Programe Slovensko súčasťou v opatrenia 2.2.3 zameraného na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Cieľom projektov je zvýšenie podielu využitia OZE v domácnostiach a s tým súvisiace znižovanie emisií skleníkových plynov.
V rokoch 2015 – 2023 bolo podporených takmer 60 000 inštalácií
Projekty Zelená domácnostiam a Zelená solidarita nadväzujú na prvé tri úspešné národné projekty Zelená domácnostiam, ktoré boli v rokoch 2015 až 2023 financované z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Vďaka európskej a štátnej podpore bolo doteraz nainštalovaných v slovenských domácnostiach takmer 60 000 zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Podporených bolo 20 716 inštalácií tepelných čerpadiel, 16 998 fotovoltických systémov, 14 516 slnečných kolektorov a 7 045 kotlov na biomasu. Domácnosti pri kúpe zariadení využili poukážky v hodnote 124,5 miliónov eur. Celkový inštalovaný výkon podporených zariadení prekročil 460 MW. Domácnosti si mohli vybrať z viac ako 5 000 konkrétnych typov zariadení, ktoré spĺňali požadované technické požiadavky. Na projektoch sa podieľalo vyše 1700 oprávnených zhotoviteľov. Podrobné informácie o podpore poskytovanej v rámci končiaceho programového obdobia sú dostupné na pôvodnej stránke projektu Zelená domácnostiam 2015 – 2023.