Projekty realizuje SIEA

Projekty Zelená domácnostiam a Zelená solidarita realizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.

K dispozícii je videozáznam z webinára Ako využiť poukážku v Zelenej solidarite

Aké sú hlavné rozdiely v projektoch Zelená domácnostiam a Zelená solidarita? Ktoré domácnosti majú nárok na podporu až do výšky 90 % oprávnených výdavkov? A na čo si dať pozor pri vypĺňaní žiadosti? To boli hlavné témy webinára Ako využiť poukážku v Zelenej solidarite.

K dispozícii je prezentácia a videozáznam z webinára, ktorý sa uskutočnil 5. novembra 2024. Na seminári  boli prezentované aj aktuálne všeobecné podmienky projektu Zelená solidarita a odpovede na časté otázky. Tu je výber najdôležitejších praktických  informácií a odporúčaní.

 

Aké sú hlavné rozdiely v projektoch a pokryje poukážka v Zelenej solidarite vždy 90 % výdavkov na zariadenie?

Kým v Zelenej domácnostiam môže poukážka pokryť maximálne 50 % oprávnených výdavkov, prostredníctvom Zelenej solidarity môžu domácnosti získať podporu až do výšky 90 % oprávnených výdavkov. Výška podpory závisí aj od inštalovaného výkonu zariadenia. Pre každý druh zariadenia je určený maximálny podporovaný výkon a tiež sadzba na 1 inštalovaný kilowatt výkonu. V prípade, ak si domácnosť nainštaluje zariadenia s vyšším výkonom alebo v prípade, že si vyberie drahšie zariadenie, nemusí podpora dosiahnuť 90 % oprávnených výdavkov.

Časté otázky k Zelenej solidarite

Na čo si dať pozor pri vypĺňaní žiadosti o poukážku z projektu Zelená solidarita

  • Registrácia miesta inštalácie
    Údaje o mieste inštalácie je potrebné vyplniť správne, nie je ich možné meniť. Ak sú zadané chybne, je potrebné zrušiť žiadosť a zadať ju znovu. Pri rozostavanom rodinnom dome sa uvádza parcelné číslo k príslušnej stavbe, ktorá musí byť zapísaná na liste vlastníctva.
  • Výkon zariadenia
    Hodnota poukážky je maximálna predpokladaná, závisí aj od inštalovaného výkonu zariadenia a spotreby energie.- Výkon zariadenia sa zaokrúhľuje na celé čísla smerom hore.- Pri fotovoltických paneloch sa uvádza reálna spotreba v kilowatthodinách (napríklad 7000 kWh) podľa faktúry, ktorá je vystavená maximálne 12 mesiacov pre uvedením zariadenia do prevádzky.
  • Vlastníci nehnuteľnosti
    Zadať je nutné vlastníkov, ktorí majú nadpolovičnú väčšinu. Pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je potrebné zadať oboch. Z týchto údajov sa vychádza pri uzatváraní zmluvy o poskytnutí príspevku, preveruje sa však príjem všetkých vlastníkov a členov domácnosti.
  • Splnenie podmienok
    Okrem potvrdenia, že spĺňate všeobecné podmienky podpory, máte možnosť uviesť, či spĺňate aj podmienky zvýhodnenia vyššou sadzbou. Zvýhodnenia sa nespočítavajú, platí vždy len jedno – vyššie.
    • Ak by ste využívali poukážku zo Zelenej domácnostiam, sú k dispozícii dva druhy zvýhodnenia:
      • Zvýhodnenie pre domácnosti v oblastiach s riadenou kvalitou ovzdušia (ORKO) vyplní informačný systém automaticky podľa miesta inštalácie, údaje sú pravidelne aktualizované raz za rok, prevažne koncom prvého štvrťroka.
      • Zvýhodnenie pri ukončení využívania tuhého paliva – potvrďte len v prípade, ak ste si istí, že túto podmienku splníte.
    • Ak chcete využiť poukážku zo Zelenej solidarity a ste nízkopríjmová domácnosť, označte len toto jedno zvýhodnenie. (Pri už registrovaných žiadostiach je možné zvýhodnenie dodatočne označiť v rámci úpravy žiadosti.)
      • Informačný systém následne zobrazí tabuľku s údajmi o vlastníkoch, ktorých ste vo formulári zadali v predošlom kroku. Doplňte údaje o všetkých vlastníkoch, spoluvlastníkoch a osobách, ktoré majú  na mieste inštalácie evidovaný trvalý alebo prechodný pobyt. V tomto prípade nestačí uviesť len nadpolovičnú väčšinu vlastníkov, pretože súhlasy musia poskytnúť všetci.