Projekty realizuje SIEA

Projekty Zelená domácnostiam a Zelená solidarita realizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Zvýhodnenie

Časté otázky

Pri poskytovaní podpory budú zvýhodnené domácnosti pri inštalácii bezemisných zariadení v  oblasti riadenia kvality ovzdušia, alebo ak domácnosť prestane využívať tuhé palivá. Po splnení niektorej z vyššie uvedenej podmienky bude zvýšená základná sadzba o 15 %.

Zoznam oblastí riadenia kvality ovzdušia eviduje a každoročne zverejňuje Slovenský hydrometeororologický ústav na svojom webovom sídle www.shmu.sk v časti Riadenie kvality ovzdušiaOblasti riadenia kvality ovzdušia sú v zozname označené rizikovým stupňom 3.

V projekte Zelená domácnostiam splnenie podmienok umožňujúcich zvýhodnenie vyššou sadzbou bude kontrolované pri procese schvaľovania žiadosti o preplatenie poukážky. Kontrolovaný bude súlad so Všeobecnými podmienkami, platnými v čase vydania poukážky. V prípade, že nebude splnenie niektorej z označených podmienok preukázané požadovanými dokladmi, výška poukážky bude upravená na základnú sadzbu.

Zvýhodnený príspevok budú môcť využiť domácnosti, ktoré majú preukázateľný čistý príjem rovný alebo nižší, ako je stanovený limit.

Ten vychádza z definície Štatistického úradu SR v zmysle dostupných výsledkov zisťovania
podľa metodiky EU SILC 23, podľa ktorej je horná hranica okolo rozptylu rizika chudoby stanovená
ako 70 % mediánu národného ekvivalentného ročného disponibilného príjmu. Do zisťovania vstupujú údaje o príjmoch domácností za rok 2022, preto je momentálne pri preverovaní príjmov v projekte Zelená solidarita zohľadňované obdobie 2022.

Na podporu budú mať nárok aj domácnosti, v ktorých bývajú držitelia preukazu ŤZP, pričom pre nich je hranica príjmu na úrovni 100 % mediánu národného ekvivalentného ročného disponibilného príjmu.

Pri zisťovaní, či je domácnosť nízkopríjmová a či jej príjem nie je vyšší ako stanovená hranica, sa preveruje príjem všetkých členov domácnosti, ktorú podľa všeobecných podmienok tvorí:

  • fyzická osoba, ktorá je vlastníkom rodinného domu;
  • fyzické osoby, ktoré sú bezpodielovými spoluvlastníkmi rodinného domu;
  • fyzická osoba alebo fyzické osoby, ktoré sú podielovými spoluvlastníkmi rodinného domu a ktorí sú oprávnení rozhodovať o hospodárení so spoločnou vecou podľa väčšiny ich podielov ;
  • fyzická osoba, alebo fyzické osoby, ktoré majú v rodinnom dome evidovaný pobyt (trvalý pobyt, alebo prechodný pobyt).

 

Mená členov domácnosti, ktorých príjem bude posudzovaný, sú zadávané do žiadosti o poukážku.

Domácnosť nemusí predkladať žiadne doklady o výške príjmu, jej členovia však musia poskytnúť súhlasy potrebné k prevereniu disponibilného príjmu domácnosti.

Nevyhnutné sú súhlasy so sprístupnením daňového tajomstva a pri domácnostiach, ktorých členmi sú osoby poberajúce výsluhový dôchodok, aj udelenie súhlasu so sprístupnením osobných údajov.

Súhlasy udeľujú všetci vlastníci, všetci spoluvlastníci a osoby, ktoré majú na mieste inštalácie evidovaný trvalý alebo prechodný pobyt.

SIEA informácie potrebné na overenie splnenia podmienok poskytnutia príspevku pre nízkopríjmové domácnosti získa od príslušných verejných inštitúcií.

Za disponibilný príjem domácnosti v projekte Zelená solidarita sa považuje suma čistých príjmov všetkých členov domácnosti (t. j. všetkých vlastníkov, všetkých spoluvlastníkov a osôb, ktoré majú na mieste inštalácie evidovaný trvalý alebo prechodný pobyt) za kalendárny rok t-2, pričom kalendárny rok t je rok doručenia všetkých podkladov potrebných na preverenie disponibilného príjmu.

Do disponibilného príjmu sa zarátavajú

– dôchodkové dávky s výnimkou 13. dôchodkov a rodičovských dôchodkov

– kompenzačný príspevok baníkom

– príjem zo závislej činnosti (zamestnanie, práca na dohodu,…)

– a príjem z podnikania, inej samostatne zárobkovej činnosti a ďalšie príjmy (podľa §5, §6, §7, §8, §51e zákona č. 593/2003 Z. z. o dani z príjmov) po zdanení a odpočítaní povinných odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Do disponibilného príjmu sa nezarátavajú

– iné dávky a príspevky, ako napríklad prídavky na deti, dávky v hmotnej núdzi a rodičovské príspevky.

a) Vypočítajte, aká je maximálna hranica ročného príjmu v prípade vašej domácnosti.

 

Pri výpočte vám pomôže kalkulačka, ktorá je dostupná v časti Ako na to/Užitočné informácie https://zelenadomacnostiam.sk/ako-na-to/uzitocne-informacie/kalkulacka/#vypocitajte-si-maximalnu-hranicu-rocneho-prijmu-domacnosti

 

Zadajte počet dospelých osôb, počet nezaopatrených detí a označte, či je niekto v domácnosti ťažko zdravotne postihnutý.

b) Vypočítajte si, aký je disponibilný, t.j. čistý príjem vašej domácnosti.

Spočítavajú sa všetky príjmy domácnosti.

Ak ste zamestnanec, teda aj v prípade, že vykonávate prácu na dohodu, údaje o čistom príjme nájdete na výplatnej páske.

Ak ste poberateľom dôchodkovej dávky, výšku dôchodku (napríklad starobného, sirotského, vdovského) máte uvedenú v rozhodnutí o pridelení dôchodkovej dávky.

Ak ste poberateľom výsluhového dôchodku, výška dôchodku je uvedená v rozhodnutí o výsluhovom dôchodku.

Ak  ste poberateľom kompenzačného príspevku baníkom, výšku si viete overiť v príslušnom rozhodnutí.

Ak máte príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti alebo ďalší príjem (podľa §5, §6, §7, §8, §51e zákona č. 593/2003 Z. z. o dani z príjmov), zarátava sa príjem po zdanení a odpočítaní povinných odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne, ktorý je uvedený v predloženom daňovom priznaní. Okrem príjmov z podnikania sem patria napríklad aj príjmy z prenájmu a dividend.

Pri nastavení projektu Zelená solidarita boli ako oprávnené zariadenia zvolené tie, ktoré budú môcť nízkopríjmové domácnosti používať efektívne a pri nízkych nákladoch. Systémy využívajúce fotovoltické panely a slnečné kolektory spotrebujú pri prevádzke len minimálne množstvo energie, kotly na biomasu patria dlhodobo k zdrojom tepla s najnižšími prevádzkovými nákladmi. Predpokladá sa tiež, že nízkopríjmové domácnosti nemajú dôsledne obnovené nehnuteľnosti a tieto zároveň nemajú vybavené nízkoteplotným vykurovaním. V takomto prípade by prevádzka tepelného čerpadla bola vysoko nákladová, čo by ešte zhoršilo ekonomickú situáciu nízkopríjmovej domácnosti.