Aký je spôsob vydávania poukážok?
Spôsob vydávania zostáva nezmenený. Po vyplnení elektronického formulára žiadosti dostane domácnosť prístupové údaje do informačného systému, prostredníctvom ktorého môže žiadosť skontrolovať, upraviť a získať aj kód na aktiváciu vydania poukážky. Aktivačný kód odovzdá zhotoviteľovi na aktiváciu vydania poukážky.
Čo sa stane so zaregistrovanými žiadosťami, ktoré sú teraz v zásobníku?
Domácnostiam, ktoré využili na registráciu žiadosti pôvodný informačný systém a majú platné žiadosti, bude doručená výzva, aby aktualizovali svoje údaje a potvrdili, že súhlasia s novými podmienkami podpory. Následne ich žiadosti budú prenesené do nového systému. Platnosť podaných žiadostí je 18 mesiacov. Poradie žiadostí v zásobníku nemá vplyv na vydávanie poukážok.
Akým spôsobom môže domácnosť upraviť žiadosť o vydanie poukážky, ktorú zadala v minulosti?
Aby mohol zhotoviteľ žiadosť aktivovať za účelom vydania poukážky, je potrebné, aby domácnosť obsah žiadosti aktualizovala a potvrdila, že sa oboznámila s obsahom aktuálne platných podmienok podpory pre projekt Zelená domácnostiam.
Elektronický formulár na úpravu žiadosti je prístupný na webovej stránke zelenadomacnostiam.sk . Pre vstup do konta na úpravu je nutné zadať číslo žiadosti a heslo. Oba prihlasovacie údaje sú domácnosti doručované na e-mailovú adresu uvedenú pri registrácii žiadosti. Upraviť žiadosť čakajúcu v zásobníku môže domácnosť do vydania poukážky.
Môžu poukážky využiť aj domácnosti v Bratislavskom samosprávnom kraji?
Áno môžu, v novom projekte Zelená domácnostiam je na inštalácie v Bratislavskom samosprávnom kraji vyčlenených 14,2 milióna eur.
Môžem nainštalovať zariadenie už pred vydaním poukážky?
Áno, v súlade s aktuálnymi podmienkami projektu je možné inštaláciu zrealizovať už pred vydaním poukážky, avšak najskôr od 30.10.2023, kedy boli po prvý raz zverejnené všeobecné podmienky nového projektu a zároveň bola otvorená registrácia zhotoviteľov. Dôvodom tejto zásadnej zmeny bola snaha čo najskôr pokračovať v podpore zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Avšak naďalej platí, že poukážku bude možné využiť len na inštaláciu oprávnených zariadení prostredníctvom oprávnených zhotoviteľov.
Bude možné preplatiť poukážku aj v prípade, ak zhotoviteľ alebo zariadenie nebudú v čase realizácie, prípadne v čase ukončenia inštalácie zaregistrovaní v zozname oprávnených zhotoviteľov a zariadení?
SIEA bude kontrolovať, či sú zhotoviteľ a zariadenie uvedené v zoznamoch k termínu podania žiadosti o preplatenie poukážky. Odporúčame, aby ste sa pred podpisom zmluvy o inštalácii uistili, že zhotoviteľ spĺňa podmienky, aby mohol byť zaradený do zoznamu oprávnených zhotoviteľov a že podal žiadosť o uzatvorenie zmluvy o preplácaní poukážok. Aj v prípade zariadenia si preverte, či spĺňa podmienky, aby mohlo byť zaradené do zoznamu oprávnených zariadení. Ak si nie ste istí, odporúčame zvoliť iného zhotoviteľa a zariadenie, prípadne odložiť inštaláciu na neskôr.
Je možné požiadať o poukážku z nového projektu Zelená domácnostiam, napríklad na rozšírenie fotovoltického systému, ak som už využil príspevok na inštaláciu zariadenia v predchádzajúcich projektoch Zelená domácnostiam?
Informačný systém neumožní vyplniť žiadosť a vydať poukážku v prípade, ak na rovnakom mieste inštalácie už pre ten istý druh zariadenia eviduje platnú poukážku alebo poukážku, ktorá bola preplatená v rámci projektov Zelená domácnostiam.
Môže domácnosť využiť príspevok z programu Obnov dom a zároveň z projektu Zelená domácnostiam?
Poukážku z projektu Zelená domácnostiam je možné využiť len na zariadenie, ktoré nebolo podporené z projektu Obnov dom. Informácie o možnostiach, ako kombinovať podporu, sú uvedené na webovej stránke programu Obnov dom .
Môže byť preplatená suma iná, ako je uvedená na poukážke?
Žiadaná suma bude upravená na základe výkonu reálne inštalovaného zariadenia a zároveň môže byť upravená aj z dôvodu neoprávnených výdavkov alebo nesplnenia podmienok uprednostnenia vyššou sadzbou.
Môže si domácnosť kúpiť a svojpomocne nainštalovať zariadenie?
Nie, kúpu a inštaláciu zariadenia v rámci projektu Zelená domácnostiam musí realizovať zhotoviteľ, ktorý má v čase podávania žiadosti o preplatenie poukážky so SIEA podpísanú zmluvu.
Môže domácnosť, ktorá vlastní rodinný dom s viacerými bytmi, požiadať o dotáciu na každý byt samostatne?
Nie, projekt Zelená domácnostiam poskytuje príspevok na rodinný dom, nie na samostatný byt v rodinnom dome.
Môže domácnosť získať príspevok aj na rekreačnú chatu prípadne rekreačný dom?
Áno, v prípade že je nehnuteľnosť zapísaná na liste vlastníctva inak, ako rodinný dom, napríklad rekreačný dom, chata alebo iná budova slúžiaca na rodinné bývanie a bude preukázané, že v nehnuteľnosti má trvalý pobyt minimálne jedna osoba domácnosti. Domácnosť to môže preukázať dokladom o trvalom pobyte alebo kópiou občianskeho preukazu, ak miesto trvalého pobytu nevyplýva z overovacej doložky na Zmluve o poskytnutí príspevku a užívaní zariadenia.
Je možné získať dotáciu na rozostavaný rekreačný dom alebo chatu?
Nie, pretože sa nedá potvrdiť budúci účel využitia na rodinné bývanie a ani vylúčiť využívanie na podnikateľské účely.
Môže domácnosť inštalovať zariadenie, ktoré má iný výkon ako na poukážke?
Môže. Žiadaná suma na žiadosti o preplatenie bude vypočítaná podľa výkonu inštalovaného zariadenia. V prípade inštalácie zariadenia s vyšším výkonom, bude stanovená hranica žiadanej sumy sumou na poukážke.
Môžu byť podporované zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach inštalované aj v blízkosti rodinného alebo bytového domu?
Projekt Zelená domácnostiam je zameraný na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Inštaláciou zariadenia na využívanie OZE v rodinnom dome alebo bytovom dome sa preto rozumie dodávka a montáž všetkých komponentov, ktoré sú funkčne prepojené a umožňujú využívanie vyrobenej elektriny alebo tepla v rodinnom dome alebo využívanie vyrobenej elektriny alebo tepla v bytovom dome, ku ktorému sa viaže vydaná poukážka.
Za akých podmienok a o koľko môže domácnosť získať zvýhodnenie v projekte Zelená domácnostiam prostredníctvom vyššej sadzby?
Pri poskytovaní podpory budú zvýhodnené domácnosti pri inštalácii bezemisných zariadení v oblasti riadenia kvality ovzdušia, alebo ak domácnosť prestane využívať tuhé palivá. Po splnení niektorej z vyššie uvedenej podmienky bude zvýšená základná sadzba o 15 %.
Podľa všeobecných podmienok v projekte Zelená domácnostiam môže byť zvýhodnená domácnosť v dvoch prípadoch. Ak splní obe podmienky, bude základná sadzba zvýšená o 30 %?
Nie, maximálne zvýšenie základnej sadzby je 15 %. Platí to aj pri splnení oboch podmienok.
Zvýhodnenú sadzbu v rámci projektu Zelená domácnostiam môže domácnosť získať pri inštalácii bezemisných zariadení. Ktoré zariadenia nie sú bezemisné?
Bezemisným zariadením nie je kotol na biomasu.
Ako zistí domácnosť, že patrí do oblasti riadenia kvality ovzdušia?
Zoznam oblastí riadenia kvality ovzdušia eviduje a každoročne zverejňuje Slovenský hydrometeororologický ústav na svojom webovom sídle www.shmu.sk v časti Riadenie kvality ovzdušia. Oblasti riadenia kvality ovzdušia sú v zozname označené rizikovým stupňom 3.
Bude poukážka preplatená, ak bude v žiadosti označené splnenie podmienky umožňujúcej zvýhodnenie vyššou sadzbou, ale podmienka následne nebude splnená?
V projekte Zelená domácnostiam splnenie podmienok umožňujúcich zvýhodnenie vyššou sadzbou bude kontrolované pri procese schvaľovania žiadosti o preplatenie poukážky. Kontrolovaný bude súlad so Všeobecnými podmienkami, platnými v čase vydania poukážky. V prípade, že nebude splnenie niektorej z označených podmienok preukázané požadovanými dokladmi, výška poukážky bude upravená na základnú sadzbu.
Kto má nárok na podporu pre nízkopríjmové domácnosti?
Zvýhodnený príspevok budú môcť využiť domácnosti, ktoré majú preukázateľný čistý príjem rovný alebo nižší, ako je stanovený limit.
Ten vychádza z definície Štatistického úradu SR v zmysle dostupných výsledkov zisťovania
podľa metodiky EU SILC 23, podľa ktorej je horná hranica okolo rozptylu rizika chudoby stanovená
ako 70 % mediánu národného ekvivalentného ročného disponibilného príjmu. Do zisťovania vstupujú údaje o príjmoch domácností za rok 2022, preto je momentálne pri preverovaní príjmov v projekte Zelená solidarita zohľadňované obdobie 2022.
Na podporu budú mať nárok aj domácnosti, v ktorých bývajú držitelia preukazu ŤZP, pričom pre nich je hranica príjmu na úrovni 100 % mediánu národného ekvivalentného ročného disponibilného príjmu.
Príjem ktorých osôb sa započítava do príjmu domácnosti pri preverovaní, či sú splnené podmienky pre využitie poukážky z projektu Zelená solidarita?
Pri zisťovaní, či je domácnosť nízkopríjmová a či jej príjem nie je vyšší ako stanovená hranica, sa preveruje príjem všetkých členov domácnosti, ktorú podľa všeobecných podmienok tvorí:
- fyzická osoba, ktorá je vlastníkom rodinného domu;
- fyzické osoby, ktoré sú bezpodielovými spoluvlastníkmi rodinného domu;
- fyzická osoba alebo fyzické osoby, ktoré sú podielovými spoluvlastníkmi rodinného domu a ktorí sú oprávnení rozhodovať o hospodárení so spoločnou vecou podľa väčšiny ich podielov ;
- fyzická osoba, alebo fyzické osoby, ktoré majú v rodinnom dome evidovaný pobyt (trvalý pobyt, alebo prechodný pobyt).
Mená členov domácnosti, ktorých príjem bude posudzovaný, sú zadávané do žiadosti o poukážku.
Aké doklady k prevereniu príjmu je nutné predložiť?
Domácnosť nemusí predkladať žiadne doklady o výške príjmu, jej členovia však musia poskytnúť súhlasy potrebné k prevereniu disponibilného príjmu domácnosti.
Nevyhnutné sú súhlasy so sprístupnením daňového tajomstva a pri domácnostiach, ktorých členmi sú osoby poberajúce výsluhový dôchodok, aj udelenie súhlasu so sprístupnením osobných údajov.
Súhlasy udeľujú všetci vlastníci, všetci spoluvlastníci a osoby, ktoré majú na mieste inštalácie evidovaný trvalý alebo prechodný pobyt.
SIEA informácie potrebné na overenie splnenia podmienok poskytnutia príspevku pre nízkopríjmové domácnosti získa od príslušných verejných inštitúcií.
Čo sa považuje za disponibilný príjem domácnosti v Zelenej solidarite?
Za disponibilný príjem domácnosti v projekte Zelená solidarita sa považuje suma čistých príjmov všetkých členov domácnosti, t.j. všetkých vlastníkov, všetkých spoluvlastníkov a osôb, ktoré majú na mieste inštalácie evidovaný trvalý alebo prechodný pobyt za kalendárny rok t-2, pričom kalendárny rok t je rok doručenia všetkých podkladov potrebných na preverenie disponibilného príjmu.
Do disponibilného príjmu sa zarátavajú
- dôchodkové dávky s výnimkou 13. dôchodkov a rodičovských dôchodkov
- kompenzačný príspevok baníkom
- príjem zo závislej činnosti (zamestnanie, práca na dohodu…)
- príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti a ďalšie príjmy (podľa §5, §6, §7, §8, §51e zákona č. 593/2003 Z. z. o dani z príjmov) po zdanení a odpočítaní povinných odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Do disponibilného príjmu sa nezarátavajú
- iné dávky a príspevky, ako napríklad prídavky na deti, dávky v hmotnej núdzi a rodičovské príspevky.
Ako postupovať, ak si chceme sami vopred overiť, či spĺňame podmienky pre nízkopríjmové domácnosti?
a) Vypočítajte, aká je maximálna hranica ročného príjmu v prípade vašej domácnosti.
Pri výpočte vám pomôže kalkulačka, ktorá je dostupná v časti Ako na to/Užitočné informácie https://zelenadomacnostiam.sk/ako-na-to/uzitocne-informacie/kalkulacka/#vypocitajte-si-maximalnu-hranicu-rocneho-prijmu-domacnosti
Zadajte počet dospelých osôb, počet nezaopatrených detí a označte, či je niekto v domácnosti ťažko zdravotne postihnutý.
b) Vypočítajte si, aký je disponibilný, t.j. čistý príjem vašej domácnosti.
Spočítavajú sa všetky príjmy domácnosti.
Ak ste zamestnanec, teda aj v prípade, že vykonávate prácu na dohodu, údaje o čistom príjme nájdete na výplatnej páske.
Ak ste poberateľom dôchodkovej dávky, výšku dôchodku (napríklad starobného, sirotského, vdovského) máte uvedenú v rozhodnutí o pridelení dôchodkovej dávky.
Ak ste poberateľom výsluhového dôchodku, výška dôchodku je uvedená v rozhodnutí o výsluhovom dôchodku.
Ak ste poberateľom kompenzačného príspevku baníkom, výšku si viete overiť v príslušnom rozhodnutí.
Ak máte príjem z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti alebo ďalší príjem (podľa §5, §6, §7, §8, §51e zákona č. 593/2003 Z. z. o dani z príjmov), zarátava sa príjem po zdanení a odpočítaní povinných odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne, ktorý je uvedený v predloženom daňovom priznaní. Okrem príjmov z podnikania sem patria napríklad aj príjmy z prenájmu a dividend.
Prečo nemôžem žiadať o dotáciu aj na tepelné čerpadlo v Zelenej solidarite?
Pri nastavení projektu Zelená solidarita boli ako oprávnené zariadenia zvolené tie, ktoré budú môcť nízkopríjmové domácnosti používať efektívne a pri nízkych nákladoch. Systémy využívajúce fotovoltické panely a slnečné kolektory spotrebujú pri prevádzke len minimálne množstvo energie, kotly na biomasu patria dlhodobo k zdrojom tepla s najnižšími prevádzkovými nákladmi. Predpokladá sa tiež, že nízkopríjmové domácnosti nemajú dôsledne obnovené nehnuteľnosti a tieto zároveň nemajú vybavené nízkoteplotným vykurovaním. V takomto prípade by prevádzka tepelného čerpadla bola vysoko nákladová, čo by ešte zhoršilo ekonomickú situáciu nízkopríjmovej domácnosti.
Bude možné využiť podporu na inštaláciu tepelných čerpadiel vzduch – vzduch?
Áno, podpora z projektu bola rozšírená o tepelné čerpadlá vzduch – vzduch, ktoré splnia podmienky pre registráciu do zoznamu oprávnených zariadení. Poukážku bude možné využiť, ak bude zariadenie zaregistrované v zozname oprávnených zariadení ku dňu podania žiadosti o preplatenie. Zároveň platí, že tepelné čerpadlo vzduch – vzduch nemôže byť inštalované v budove s teplovodným vykurovacím systémom.
V minulosti boli poukážky poskytované na rôzne druhy kotlov na biomasu. Prečo je teraz podpora obmedzená iba na kotly na pelety?
Zúženie podpory iba na inštaláciu kotla na spaľovanie biomasy vo forme peliet vyplýva z pravidiel DNSH (z anglického Do No Significant Harm), ktorých cieľom je nepoškodzovať ciele EÚ v oblasti ochrany životného prostredia. Pre aktivity, ktoré sú financované prostredníctvom Programu Slovensko, sú tieto pravidlá zhrnuté na webovom sídle eurofondy.sk v Metodickom usmernení k uplatňovaniu zásady „Nespôsobovať významnú škodu“, ktoré Ministerstvo regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky aktualizovalo 10. októbra 2023. Z neho vychádzajú aj všeobecné podmienky podpory národného projektu. Podporené tak môžu byť iba kotly na spaľovanie peliet, ktoré sú zaregistrované v Európskom registri výrobkov s energetickým označením (databáza EPREL) v triede energetickej účinnosti A+ a vyššej. Poukážku na kotly na pelety budú môcť domácnosti využiť len v prípade, že nimi nahradia kotol na spaľovanie alebo spoluspaľovanie tuhých fosílnych palív. Kotly na splyňovanie kusového dreva a drevených brikiet bude možné v súlade s DNSH podporiť len v domácnostiach ohrozených energetickou chudobou potom, čo bude známa definícia energetickej chudoby a nastavené podmienky pre ich podporu. Aj v týchto prípadoch platí podmienka, že ním bude nahradený starý kotol na tuhé fosílne palivo.
Akým spôsobom má domácnosť preukázať, že podporeným kotlom na pelety nahradí využívaný kotol na tuhé fosílne palivo?
Splnenie podmienky poskytnutia príspevku na kotol na pelety musí domácnosť preukázať fotografiou pôvodne zapojeného starého kotla na tuhé fosílne palivo (napríklad uhlie) v mieste inštalácie. Fotografiu nahrá zhotoviteľ do informačného systému ako súčasť fotodokumentácie v rámci žiadosti o preplatenie poukážky.
Môžu o podporu na inštaláciu kotla na pelety požiadať aj domácnosti, ktoré ho chcú využívať v rozostavanej stavbe rodinného domu?
Nie, v novom projekte nie je možné získať poukážku na kotol na pelety v rozostavanom rodinnom dome, pretože podľa nových európskych environmentálnych kritérií známych ako pravidlá DNSH môže byť kotol na pelety podporený len v prípade, že sa ním nahradí dovtedy používaný kotol na tuhé fosílne palivá. Podľa všeobecných podmienok podpory to musí domácnosť preukázať fotografiou pôvodne zapojeného starého kotla na tuhé fosílne palivo v mieste inštalácie.
Ako môže domácnosť v rodinnom dome pri fotovoltickej inštalácii získať podporu aj na vyšší výkon ako 3 kW?
Štandardná maximálna podpora pri fotovoltickej inštalácii je na úrovni 3 kW inštalovaného výkonu. Inštalovaný výkon znamená súčet výkonov jednotlivých nainštalovaných fotovoltických panelov. V prípade spotreby elektrickej energie vyššej ako 3000 kWh/rok, preukázanej vyúčtovacou faktúrou, maximálny výkon, na ktorý bude poskytnutý príspevok, je 1 kW za každých 1000 kWh spotreby elektrickej energie, maximálne 7 kW. Napríklad pri ročnej spotrebe 4600 kWh bude maximálny podporovaný výkon 4 kW. V prípade kratšieho fakturačného obdobia ako 1 rok je možné spotrebu preukázať viacerými faktúrami. V novom informačnom systéme bude môcť domácnosť v žiadosti o vydanie poukážky na fotovoltický systém vo formulári označiť, že má vyššiu spotrebu ako 3000 kW/rok, a v tom prípade bude potrebné uviesť množstvo spotrebovanej elektrickej energie za rok. Aj na základe zadanej ročnej spotreby elektrickej energie bude automaticky stanovená maximálna suma na poukážke. Zároveň platí, že poukážky môžu pokryť maximálne 50 % nákladov na obstaranie a inštaláciu zariadenia, pričom preplatená suma vždy závisí aj od skutočne nainštalovaného výkonu zariadenia.
Podľa čoho bude v energetickom audite stanovený výkon zariadenia, na ktorý môže bytový dom žiadať podporu?
V energetickom audite odborne spôsobilá osoba zhodnotí stav bytového domu, navrhne opatrenia zamerané na úsporu energie a odporučí výkon zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov tak, aby bol zohľadnený potenciál úspor v budove. Pri stanovovaní vhodného výkonu zariadenia tak bude počítať s navrhovanými opatreniami, ako keby boli vykonané. Ak úsporné opatrenia neboli realizované, audítor uvedie nižší inštalovaný výkon a aj príspevok bude nižší. Podmienka, že zariadenie bude podporené len do úrovne inštalovaného výkonu predpokladaného po vykonaní opatrení vyplýva z Programu Slovensko a je uplatnením princípu prvoradosti energetickej efektívnosti. Vlastníkov bytov má motivovať k vykonaniu úsporných opatrení ešte pred inštaláciou zariadení. Zároveň platí, že v audite musí byť odporúčaný výkon navrhnutý tak, aby bolo minimálne 80 % energie vyrobenej v zariadení na využitie OZE spotrebovaných v bytovom dome. Táto podmienka súvisí najmä s inštaláciou fotovoltických panelov.
Aký výkon bude podporený v prípade, ak o príspevok na fotovoltický systém požiada bytový dom s 20-timi bytmi? Môžete uviesť konkrétny postup výpočtu?
V prípade inštalácie fotovoltických panelov môže byť maximálny podporovaný výkon do 1 kW na byt. V dome s 20-timi bytmi by to znamenalo potenciálnu podporu výkonu 20 kW, čo pri sadzbe 500 eur/kW predstavuje sumu 10 000 eur. Pre určenie hodnoty, ktorá bude preplatená, bude pri posudzovaní oprávnenosti výdavkov SIEA zohľadňovať výsledok energetického auditu, v ktorom musí audítor navrhnúť výkon zariadenia so zohľadnením úspor energie a zároveň tak, aby bolo minimálne 80 % energie vyrobenej v zariadení na využitie OZE spotrebovaných v bytovom dome. Ak audítor nájde možnosti energetických úspor a odporučí iný – nižší výkon, záväzný pre posúdenie oprávnenosti bude ten.
Príklad výpočtu:
Bytový dom s 20 bytovými jednotkami
Maximálny podporovaný výkon podľa počtu bytov: 20 kW
Maximálna hodnota poukážky podľa počtu bytov: 10 000 eur
Výkon odporúčaný v energetickom audite so zohľadnením potenciálu úspor energie: 12,5 kW
Oprávnená hodnota poukážky: 6 250 eur
Aký starý môže byť energetický audit, aby mohol byť použitý ako povinná príloha k žiadosti?
Energetický audit musí zachytávať skutočný stav bytového domu pred inštaláciou zariadenia, vrátane spotreby energie v dome za predchádzajúci kalendárny rok. Zároveň platí, že navrhované opatrenia musia rešpektovať aktuálne požiadavky vyplývajúce z príslušnej legislatívy, zohľadňovať normatívne požiadavky a súčasný technologický pokrok. Rozsah auditu musí byť v súlade so všeobecnými podmienkami projektu.
Môže byť audit súčasťou dodávky inštalácie zariadenia?
Áno, audit môže byť predmetom komplexnej dodávky podporovaného zariadenia, ktorú zabezpečuje zhotoviteľ. Musí však ostať zachovaná podmienka, že je vypracovaný odborne spôsobilou osobou, ktorá má vydané osvedčenie a je zapísaná v zozname audítorov v zmysle zákona č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti.
Môžu bytové domy využiť prostredníctvom energetických komunít alebo energetických spoločenstiev poukážku na inštaláciu fotovoltického systému, ktorý bude dodávať elektrinu do jednotlivých bytov?
Žiadateľom o príspevok z projektu Zelená domácnostiam nemôžu byť energetické komunity ani energetické spoločenstvá, ktoré sú samostatnou právnickou osobou, pretože vykonávajú hospodársku činnosť a môžu konkurovať iným subjektom na trhu. Ak by využili poukážku určenú pre domácnosti, mohla by byť narušená hospodárska súťaž. Energetické komunity a energetické spoločenstvá môžu požiadať o podporu z pripravovaného projektu Zelená podnikom alebo z dopytovo orientovaných výziev, v ktorých sú podmienky podpory nastavené v súlade so schválenými schémami štátnej pomoci.
Prečo nemôžu poukážky získať bytové domy, v ktorých byt vlastní právnická osoba s výnimkou mesta alebo obce?
Cieľom národného projektu Zelená domácnostiam je zvýšiť inštalovaný výkon zariadení na využívanie OZE v domácnostiach. V prípade, ak je v bytovom dome, ktorý sa uchádza o poukážku, byt vo vlastníctve právnickej osoby, s výnimkou mesta alebo obce, bola by to neoprávnená podpora. V bytovom dome, ktorý žiada o poukážku, nemôže byť byt ani vo vlastníctve družstva, pretože právnickou osobou je aj bytové družstvo. Uvedenú podmienku musí bytový dom spĺňať minimálne v deň predloženia žiadosti o poukážku a dva roky od dátumu uvedeného na doklade o inštalácii zariadenia v domácnosti a jeho uvedení do prevádzky. Informácie o ďalších podmienkach súvisiacich napríklad s vlastníctvom alebo prenájmom bytov a nebytových priestorov sa uvádzajú vo Všeobecných podmienkach projektu v bode D.2.
Môže domácnosť získať dotáciu aj samostatne na byt v bytovom dome?
Nie, z projektu Zelená domácnostiam je poskytovaný príspevok pre bytový dom ako celok, nie pre samostatný byt v bytovom dome.